Page Banner

United States Department of Agriculture

Agricultural Research Service

Beltsville Area's ARS Award Recipients
Celebration of Excellence Awards

Home

2011 | 2012 | 2014
2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010
1999 | 2000
Beltsville Area Senior Research Scientist of the Year
Dr. Albert Rango, Hydrology Laboratory, Natural Resources Institute
for basic and applied research leading to remote sensing of rangeland health, hydrologic response to climate change, and snowcover for snowmelt runoff models.

Beltsville Area Early Career Scientist of the Year
Dr. Ann M. Donoghue, Germplasm and Gamete Physiology Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
for out-standing research in improving the understanding of sperm function in turkeys & the development of sire selection tests which predict paternity efficiency & have changed current dogma regarding the influence of sperm competition in this species.

Beltsville Area Techonology Transfer Award
Dr. H. Ray Gamble, Parasite Biology and Epidemiology Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
for the transfer of technology to the pork industry resulting in programs for certification of product safety on the farm and in the processing plant.

Beltsville Area Support Scientist of the Year
Eric Erbe, Nematology Laboratory, Plant Sciences Institute
for operation of the only low temperature field emission scanning election microscope in ARS and support that led to the first photographs of carbon dioxide crystals.

Beltsville Area Technician of the Year
Lori L. Schreier, Germplasm and Gamete Physiology Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
for outstanding technical support in the production of the world's first piglets from pig embryos that had been cryopreserved by vitrification.

Beltsville Area Equal Opportunity
Employees, U. S. National Arboretum
for their involvement in Community Day, M Street Beautification, Herb Garden Renovation and Washington Youth Garden Program.

Beltsville Area Secretarial/Clerical Employee of the Year
Veronica Jameson, Insect Biocontrol Laboratory, Plant Sciences Institute
for sustained administrative support of the Insect Biocontrol Laboratory in the Plant Sciences Institute.

Beltsville Area Directors Special Award
John A.Belt, National Germplasm Resources Laboratory, Plant Sciences Institute
Jimmie D. Mowder, National Germplasm Resources Laboratory, Plant Sciences Institute
Dianne S. Pavek, National Germplasm Resources Laboratory, Plant Sciences Institute
for quick and decisive action which saved extensive property damage and personal injury in the fire in building 004 on January 15, 1999.

USDA Honor Awards
Max J. Paape, Immunology and Disease Resistance Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
for exceptional research and leadership resulting in major advances in the control of nationally important livestock disease problems, particularly bovine mastitis.

Autar K. Mattoo, Vegetable Laboratory, Plant Sciences Institute
for Major Impact on World Agriculture Through Pioneering Research Contributions in Plant Biology.

J.W. Brown, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
Robert W. Carlson, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
D.J. Chitwood, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
D.F. Farr, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
E.E. Grissell, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
Z.A. Handoo, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
T.J. Henry, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
A.S. Konstantinov, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
S.W. Lingafelter, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
S.H. McKamey, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
Douglass R. Miller, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
D.A. Nickle, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
A.L. Norrbom, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
D.M. Odermatt, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
M.E. Palm, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
M.G. Pogue, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
A.Y. Rossman, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
M.E. Schauff, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
D.R. Smith, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
M.A. Solis, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
Manya B. Stoetzel, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
F.C. Thompson, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
P.A. Touhey, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
N.J. Vandenberg, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
N.E. Woodley, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
for outstanding research on and identification of insects, mites, fungi, and nematodes provided to protect U.S. agriculture from invasive pests and in support of USDA/APHIS.

Alden M. Townsend, Floral Nursery Plants Unit, U. S. National Arboretum
for successful long-term research leading to the development of two disease tolerant American elms and thirteen other elm and red maple shade tree cultivars.

Outside Awards
Ronald Collins, Weed Science Laboratory, Plant Sciences Institute
Charles Helling, Weed Science Laboratory, Plant Sciences Institute
awarded a certificate of Appreciation from APHIS for exceptionally meritorious service in support of the U.S. counter-narcotics aerial eradication mission in Central and South America.

Elizabeth L. Ley, Gardens Unit, U. S. National Arboretum
Janet Walker, Education and Visitor Services Unit, U. S. National Arboretum
awarded the Unsung Hero award from the Organization of Professional Employees of the Department of Agriculture for dedication and energy shown in support of the community in organizing the U.S. National Arboretum's Community Day.

Suzanne Hurtt, Fruit Laboratory, Plant Sciences Institute
has been elected to a 3-year term as Councilor at Large for the American Phytopathological Society.

H. Duane Norman, Animal Improvement Programs Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
received an Outstanding Service award from the National Dairy Herd Improvement Association (DHIA). This was awarded for his service to the advancement and improvement of the DHIA program in the US and in helping improve the well-being of dairy producers across the country.

Employees, Animal Improvement Programs Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
received the 1998 Government Technology Leadership Award from Government Executive Magazine. They received the award for the project "Enhancing Genetic Improvements for Milk Yield by Reducing Generation Interval." Recipients are recognized for information/communication technology projects that have made exceptional contributions to mission accomplishment, cost effectiveness, and service to the public.

John A. Proudman, Germplasm and Gamete Physiology Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
received the 1998 Poultry Science Association's National Turkey Federation research Award. This was awarded for his contributions to improvements in the turkey industry. The award is sponsored by the National Turkey Federation through the Poultry Science Association.

Mark Richards, Growth Biology Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
received the CEparation of the Year Award, 3rd place, from the 12th International Symposium High Performance Capillary Electrophoresis.

Ken Gross, Horticultural Crops Quality Laboratory, Plant Sciences Institute
received the Honorary Scientist of the Rural Development Administration of Korea for leadership and training of Korean scientists.

Jennifer A. Harman-Fetcho, Environmental Chemistry Laboratory, Natural Resources Institute
Laura L. McConnell, Environmental Chemistry Laboratory, Natural Resources Institute
received the Rhone Poulene Agro-Environmental Poster Prize presented at the 9th International Congress of Pesticide Chemistry, for advancing research her area of expertise.

Phyllis E. Johnson, Director, Beltsville Area
received the Sioux Award from the University of North Dakota Alumni Foundation. This is the highest alumni recognition that can be received. She also received the Distinguished Chemistry Alumni Lecturer Award from the University of North Dakota Chemistry Department.

John Maas, Fruit Laboratory, Plant Sciences Institute
received the Wilder Medal from the American Pomological Society.

Hei-Ti Hsu, Floral Nursery Plants Unit, U. S. National Arboretum
Chien Yi Wang, Horticultural Crops Quality Laboratory, Plant Sciences Institute
selected to represent ARS and the USDA at the International Horticultural Exposition held in Kumming, the Peoples Republic of China. The Expo drew representatives from over 100 companies and many government officials throughout the world.

Ronald Fayer, Immunology and Disease Resistance Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
was a recipient of a Fulbright Scholar Award in Spain to continue his environmental studies on transmission of the human and animal pathogen, Cryptosporidium.

Hyun Lillehoj, Immunology and Disease Resistance Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
was awarded the 1999 FLC Award for Excellence in Technology Transfer for her work on the development and transfer of immunological reagents and coccidial vaccine delivery technologies.

Bradford W. Berry, Meat Science Research Laboratory, Livestock and Poultry Sciences Institute
was awarded the Signal Service Award by the American Meat Science Association. This award recognizes members for devoted service and lasting contributions to the meat industry and American Meat Science Association.

Henry T. Badger, Farm Operations Branch, Facilities Management and Operations Division
was awarded the Unsung Hero award from the Organization of Professional Employees of the Department of Agriculture for dedication and energy shown in support of the community in creating and organizing the BARC Public Field Day.

Manya B. Stoetzel, Systematic Entomology Laboratory, Plant Sciences Institute
was awarded the WISE (Woman in Science and Engineering) Award for Scientific Achievement for 1999. The WISE Award is given for Federal Women scientists who are both accomplished scientists and who have made effort to help other women advance in their careers.

Kelly Harmon, Automatic Data Processing, Facilities Management and Operations Division
was chosen as "Who's Who Among Students in American Colleges and Universities" at the University of Maryland, Baltimore County.

Perry B. Cregan, Soybean and Alfalfa Research Laboratory, Plant Sciences Institute
was elected a Fellow in the American Society of Agronomy (ASA) and in the Crop Science Society of America (CSSA). Members of the Society are elected to fellowship in recognition of achievements in Agronomy or Crop Science.

David Prevar, Safety, Occupational Health, and Environmental Staff, Facilities Management and Operations Division
was selected as President-Elect of the Chesapeake Area Biological Safety Association.

Thomas J. Jackson, Hydrology Laboratory, Natural Resources Institute
was selected as the "Engineer of the Year" for the USDA, ARS from the National Society of Professional Engineers. This program recognizes the outstanding engineers from federal agencies.


Last Modified: 7/3/2014
Footer Content Back to Top of Page